Publikuj, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Posted in:

Podkarpaccy Terytorialsi pomagają w gminach dotkniętych klęską żywiołową

Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady OT wspierają działania strażaków w gm. Wadowice Górne oraz innych miejscach, gdzie mieszkańcy zostali dotknięci skutkami intensywnych opadów deszczu. Na miejscu jest blisko 100 żołnierzy podkarpackiej brygady wyposażonych w maszty oświetleniowe, piły i ciężarówki oraz specjalistyczny sprzęt pomagający walczyć ze skutkami podtopień i powodzi.

W dniu 22 maja 2019 r. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, na wniosek wojewody podkarpackiego, wydał decyzje o wsparciu służb ratunkowych oraz mieszkańców poszkodowanych w nawałnicy w gminach mieleckiej i kolbuszowskiej. Natychmiast aktywowany został Zespół Oceny Wsparcia, który udał się na miejsce dotknięte kataklizmem, nawiązał kontakt ze strażakami i dokonał oceny możliwości wsparcia i udzielenia pomocy. W trybie alarmowym aktywowano żołnierzy dębickiego batalionu lekkiej piechoty wchodzących w skład 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy ruszyli na pomoc poszkodowanym.

Od tego momentu nieprzerwanie Terytorialsi służący w Podkarpackiej Brygadzie pomagają w uszczelnianiu wałów i usuwaniu skutków powodzi spowodowanych silnymi opadami deszczu szczególnie w miejscowościach najbardziej poszkodowanych, sołectw Jamy oraz Izbiska gmina Wadowice Górne.

Od początku września 2018 r. 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej posiada w gotowości moduł zadaniowy, taki jak ten, który uruchomiony został, by od środy jak najskuteczniej wspierać społeczności lokalne na terenie Podkarpacia, które dotknęły skutki klęski żywiołowej.

Pomoc w sytuacjach kryzysowych lub klęsk żywiołowych w stałych rejonach odpowiedzialności 3. Brygady Obrony Terytorialnej na Podkarpaciu to jeden z celów i część misji tej formacji, która jest stawiana na pierwszym miejscu, co lokalni Terytorialsi udowodnili stawiając się licznie do pomocy w tym trudnym czasie kryzysu jaki dotknął nasz region.

Inf. W. Sura