Publikuj, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Posted in:

Porady dla seniorów na czas epidemii

Osoby starsze są jedną z grup najbardziej zagrożonych zakażeniem z powodu wieku, stanu zdrowia i innych okoliczności wpływających na obniżenie odporności. Dlatego, w trosce o ich dobro i bezpieczeństwo podjęto czynności w celu ich ochrony. W związku z obecną sytuacją pojawiły się wątpliwości i pytania m.in. na temat realizacji programu „Senior+” oraz profilaktyki i wsparcia osób starszych. Poniżej znajdują się informacje, które są odpowiedzią na najczęściej zadawane pytania.

Placówki, w których mieszczą się ośrodki wsparcia „Senior+” są zamknięte od 25 marca na mocy opublikowanych poleceń wojewodów. W tej sprawie osoby zainteresowane powinny śledzić komunikaty i wykonywać polecenia.

Decyzję o formie świadczenia pracy przez osoby zatrudnione w placówkach „Senior+” w okresie epidemii podejmuje wyłącznie pracodawca. Ma on obowiązek dbać o ograniczenie kontaktów między pracownikami przy organizowaniu pracy oraz dostarczyć im środki służące do dezynfekcji rąk, stanowisk pracy i miejsc, w których pracownicy często przebywają. Powyższe działania ograniczą rozprzestrzenianiu się wirusa w miejscu pracy. Pracodawca może też polecić pracownikom wykonywanie swoich obowiązków zdalnie. Więcej o pracy zdalnej na stronie: https://www.gov.pl/web/rodzina/praca-zdalna-wazne-pytania-i-odpowiedzi.

Przy rozliczeniu dotacji nie będzie brany pod uwagę okres zamknięcia placówek. Nieobecność w dniach zamknięcia placówki nie niesie ze sobą żadnych negatywnych konsekwencji.

Miejsca, w których znajduje się duża grupa ludzi sprzyjają rozprzestrzenianiu się wirusów przenoszonych drogą kropelkową. Z tego powodu należy unikać miejsc publicznych i nie przebywać w nich, w sytuacjach kiedy to jest możliwe. Seniorzy mogą prosić członków najbliższej rodziny i sąsiadów o wykonanie dla nich niezbędnych codziennych czynności, które wiążą się z przebywaniem w większych skupiskach ludzi takich jak: zakupy spożywcze, zaopatrzenie w leki oraz załatwianie spraw urzędowych i pocztowych. Są osoby, które same zgłaszają się jako chętne do takiej pomocy osobom starszym.

Osoby przebywające na kwarantannie powinny często myć ręce wodą z mydłem, a w sytuacji gdy nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (minimum 60%) aby zmniejszyć ryzyko zarażenia. Należy unikać dotykania brudnymi rękoma oczu, nosa i ust. Poza tym powinni systematycznie myć i dezynfekować powierzchnie mebli i przedmiotów, z którymi mają kontakt na co dzień takie jak: biurka, lady, stoły, klamki, włączniki światła, poręcze etc. Używając do tego wody z detergentem lub środka dezynfekcyjnego. W przypadku osób starszych i niepełnosprawnych. Równie ważne jest mycie i dezynfekcja różnego rodzaju sprzętu i przedmiotów służących do pomagania im w wykonywaniu codziennych czynności m.in. wózków inwalidzkich, kuli, balkoników. Poza tym zaleca się im stosowanie zrównoważonej diety. Nie wskazane jest spożywanie wysoko przetworzonej żywności. Należy jeść minimum 5 porcji warzyw i owoców oraz dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu (ok. 2 litry płynów dziennie).

W okresie epidemii niektóre osoby chcą wykorzystać obecną sytuację do łatwego zarobku. Na ofiary często wybierają sobie osoby starsze. Wysyłają im SMS-y, w których podszywają się pod PKO Bank Polski i podają fałszywą informację, że zgodnie ze specustawą pieniądze odbiorcy na koncie w banku zostają przekazane do rezerw krajowych NBP. W takich wiadomościach adresaci są namawiani do kliknięcia w załączony odnośnik i zalogowanie się do serwisu transakcyjnego, aby nie stracić ze swojego konta bankowego 1000 zł. Nie należy tego robić! Nie istnieje żadna specustawa mówiąca o przekazywaniu środków z prywatnych kont bankowych do rezerw NBP. Przed oszustami ostrzega oficjalnie PKO BP. Działają również oszuści, którzy za pośrednictwem SMS zawiadamiają o obowiązkowych szczepieniach obywateli RP. Naciągacze piszą, że szczepienia są częściowo refundowane, a za pozostałą część obywatele muszą zapłacić z własnej kieszeni. Ministerstwo Zdrowia zaprzecza nowinom o tym, że planuje masowe szczepienia i apeluje, aby nie logować się na stronę podaną w SMS-ie i nie dokonywać na niej żadnych opłat. Należy korzystać tylko ze sprawdzonych źródeł informacji umieszczonych na stronach internetowych Głównego Inspektoratu Zdrowia i Ministerstwa Zdrowia. Wszelkie bieżące informacje dostępne są na stronie gov.pl/koronawirus.

https://www.gov.pl/web/koronawirus/informacje-dla-seniorow

pixabay.com