Publikuj, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Posted in:

Teatr Sioło z Rakszawy wystąpi w Warszawie

Spektakl „Requiem dla gospodyni”, w wykonaniu Teatru Sioło, który można było zobaczyć m.in. w październiku w filii MDK na Podzwierzyńcu, będzie wystawiony w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.
W dniach 25-26 listopada odbędzie się tam IV Festiwal Teatrów Wiejskich „Zwyki”. Podczas festiwalu wystąpi 5 zespołów teatralnych z różnych regionów Polski. Każdy z zespołów przyjeżdżających do stolicy przygotowuje warsztaty wprowadzające w różnorodne techniki – śpiewacze, taneczne czy rękodzielnicze. Grupa z Rakszawy poprowadzi warsztaty tkackie.

Teatr Sioło  został laureatem  XXXIV Ogólnopolskiego Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie i dzięki temu otrzymał zaproszenie do Warszawy – informuje Maciej Szukała, z Teatru Sioło. Takie widowiska i praktyczne działania budują wspólnotę z widownią, a jej szczególnym akcentem jest sobotnia tradycyjna zabawa ludowa – dodaje.

Teatr Sioło powstał w 2015 roku i działa przy Gminnym Ośrodku Kultury i Czytelnictwa w Rakszawie. Grupa ma charakter wielopokoleniowy, liczy 15 osób w wieku 15-80 lat. Dotychczas zrealizował trzy przedstawienia: „Requiem dla gospodyni”(2016) wg dramatu Wiesława Myśliwskiego,  Śmierć na gruszy” (2017) wg dramatu Witolda Wandurskiego oraz widowisko plenerowe „Świtezianka” (2017) wg ballady Adama Mickiewicza. Jest gospodarzem ogólnopolskiego festiwalu Letnie Spotkania Teatralne „Kołowrotek”, które odbywają się w lipcu w Rakszawie. Zespół  mocno aktywizuje społeczność lokalną, inicjuje liczne działania artystyczne w swojej miejscowości i regionie.
Za spektakl „Requiem dla gospodyni” zdobył I Nagrodę na III Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Osób Dorosłych „Amarantus” w Tychach, a Helena Wilczek otrzymała Nagrodę dla Najlepszej Aktorki festiwalu.

fot. E. Soński

***

„Requiem dla gospodyni” 

Akcja  dramatu „Requiem dla gospodyni” Wiesława Myśliwskiego dzieje się współcześnie, w starej, wiejskiej chałupie podczas czuwania przy zmarłej gospodyni. Ale  szybko okazuje się, że w kuchennej izbie nie ma kto zasiąść za stołem. Nikt z sąsiadów nie przyszedł czuwać przy nieboszczce, jak nakazuje wielowiekowa tradycja.  Jedynie pastuch Boleś stara być wierny staremu porządkowi, chodzi po wsi i zaprasza na uroczystość każdego, kogo spotyka. Przypadkowi goście- Turyści, Biznesmen i Emerytka  w ogóle nie zauważają, że ktoś w tym domu zmarł. Wszyscy oni, tak bardzo skupieni na własnych problemach, a śmierć traktują jako coś nierzeczywistego i obcego.
Wiesław Myśliwski sprawdza dzisiejsze człowieczeństwo w konfrontacji z doświadczeniem śmierci. Autor tworzy przegląd typowych postaw i zachowań ludzkich, pokazuje jak gwałtowne zmiany zaszły w naszej świadomości, jak trudno jest nam się ze sobą porozumieć. Diagnoza Myśliwskiego jest pesymistyczna: w dzisiejszym świecie życie nie zgadza się ze śmiercią. Rozluźniają się więzy krwi, a tradycje pokoleń odchodzą w zapomnienie.

Autor: Wiesław Myśliwski
Reżyseria: Aneta Adamska, Maciej Szukała
Występują: Helena Wilczek, Teresa Chajec, Irena Kraska, Irena Kantor-Pokrzywa, Renata Panek, Anna Szląskiewicz, Katarzyna Kus, Paulina Świątoniowska, Paweł Panek, Mirosław Kiełbasa, Maciej Szukała

fot. E. Soński