Publikuj, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Posted in:

Ukraina wprowadziła kwarantannę dla Polaków

Polska trafiła na „czerwoną listę” resortu zdrowia Ukrainy. Każda osoba podróżująca z naszego kraju do sąsiadów musi odbyć 14-dniową kwarantannę.

 

Informujemy, że Polska została umieszczona przez Ukrainę na liście krajów o podwyższonym ryzyku COVID-19. Konsekwencją tego jest konieczność odbycia, przez osoby wjeżdżające z Polski na Ukrainę oraz osoby, które w przeciągu 14 dni przed przekroczeniem ukraińskiej granicy przebywały na terytorium Polski, 14-dniowej kwarantanny – podaje serwis gov.pl.

Powodem wprowadzenia obostrzeń jest wzrost liczby nowych przypadków koronawirusa w Polsce. Liczba nowych przypadków w Polsce w dniu wczorajszym wyniosła 658. Na Ukrainie w dniu 1 sierpnia potwierdzono 1112 przypadków Covid-19.

W tym kraju kwarantannę odbywa się w warunkach domowych. Podobnie jak w Polsce, na Ukrainie konieczne jest zainstalowanie aplikacji „Działaj w domu”. Po otrzymaniu powiadomienia, osoba na kwarantannie musi zrobić zdjęcie twarzy w ciągu 15 minut i je odesłać:

Odbywanie kwarantanny w warunkach domowych (z aplikacją „Działaj w domu”), należy potwierdzić podczas kontroli paszportowej na granicy – najpierw podając swój numer telefonu i adres miejsca izolacji, a następnie pokazując odpowiedni ekran z aplikacją ukraińskiej służbie granicznej.

Co ważne, aplikację można zainstalować tylko na ukraińskich numerach telefonów. Zaleca się zalogowanie do aplikacji przed przybyciem na granicę.

Zwolnione z kwarantanny na Ukrainie są:

  • osoby poniżej 12 roku życia;
  • osoby, które przejeżdżają przez Ukrainę tranzytem, przy czym nie może on trwać dłużej niż 48 godzin;
  • instruktorzy sił zbrojnych państw NATO i krajów członkowskich programu „Partnerstwo dla Pokoju”, którzy biorą udział w szkoleniach Sił Zbrojnych Ukrainy;
  • pracownicy misji dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych, przedstawiciele oficjalnych misji międzynarodowych, organizacji akredytowanych na Ukrainie oraz członkowie ich rodzin;
  • kierowcy i członkowie załóg ciężarówek, załóg lotniczych i morskich, statków rzecznych, członkowie załóg pociągów i lokomotyw oraz kierowcy autobusów realizujących regularne połączenia.

 

Na ukraińskiej „czerwonej liście” znalazły się również m.in. Niemcy, Chiny, Francja, Rosja, Cypr i Gruzja.

Lista będzie aktualizowana co 7 dni.